Meie, Euroopa kohalike ja piirkondlike omavalitsuste valitud esindajad, kutsume Euroopa institutsioone ja riikide valitsusi üles kavandama ühtset ELi tegevuskava, milles seatakse tähelepanu keskmesse sotsiaalse, majandusliku ja territoriaalse ühtekuuluvuse tugevdamine.
Ühtekuuluvuspoliitika on see ühendaja. Seetõttu nõuame, et ühtekuuluvuspoliitika jääks ELi arengumudeli tugisambaks ja keskseks pikaajaliseks detsentraliseeritud investeerimispoliitikaks ELi 2027. aasta järgses mitmeaastases finantsraamistikus.
Praegustele ja tulevastele väljakutsetele nõuetekohaseks reageerimiseks pooldame uuendatud ühtekuuluvuspoliitikat 2027. aasta järgseks perioodiks, tuginedes järgmistele põhimõtetele:
1. Kõigile piirkondadele, linnadele ja omavalitsustele kättesaadav poliitika Kõik territooriumid on olulised, olenemata sellest, kas need asuvad rikkamates või vaesemates riikides.
2. Poliitika, mis aitab kinnistada sotsiaalset, majanduslikku ja territoriaalset ühtekuuluvust uues rohelise kokkuleppe tööstuspoliitikas ja ELi strateegilises autonoomias.
3. Õiglase ülemineku üldeesmärgil põhinev poliitika: kliimaneutraalsuse saavutamise ümberkujundamine mõjutab iga piirkonda, olenemata kohalikest oludest. Kui seda õigesti ei hallata, võib see kaasa tuua täiendavaid erinevusi ja ebaühtlasi sotsiaalseid tagajärgi.
4. Kohapõhistel lahendustel põhinev poliitika: ELi territooriumide mitmekesisus on kasulik.
5. Poliitika, mis põhineb kuldsetel põhimõtetel: eelarve täitmine koostöös liikmesriikidega, tugevdatud partnerlus ühiskonna kõigi osadega, mitmetasandiline valitsemine, mis põhineb tõelisel dialoogil kohalike, piirkondlike, riiklike ja ELi ametiasutuste vahel.
6. Poliitika, mis põhineb uuel usaldusel ELi eri valitsustasandite vahel.
7. Poliitika, mis tugevdab territoriaalset koostööd ning toetab territoriaalset innovatsiooni ja demokraatiat.
8. „Ühtekuuluvuse mittekahjustamine“: kõik ELi poliitikad peavad toetama majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse tugevdamist.
Loe kogu dokument läbi