My – przedstawicielki i przedstawiciele miast i regionów w całej Europie wyłonieni w demokratycznych wyborach – wzywamy instytucje europejskie i rządy krajowe do opracowania kompleksowego planu dzałania w ramach Unii Europejskiej, który wzmocni spójność społeczną, gospodarczą i terytorialną.
Polityka spójności to spoiwo łączące Europę.
W związku z tym apelujemy, by polityka spójności pozostała filarem rozwoju UE jako pierwszoplanowa, długofalowa i zdecentralizowana polityka inwestycyjna w nowym okresie programowania po roku 2027. By sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom, opowiadamy się za odnowioną polityką spójności na okres po 2027 r., która będzie opierać się na następujących zasadach:
1. Powinna to być polityka dostępna dla wszystkich regionów, miast i gmin. Wszystkie terytoria są ważne bez względu na to, czy znajdują się w bogatszych czy biedniejszych krajach.
2. Powinna to być polityka, która umieści spójność społeczną, gospodarczą i terytorialną w centrum nowej polityki przemysłowej Zielonego Ładu i strategicznej autonomii UE.
3. Powinna to być polityka, której przyświeca nadrzędny cel sprawiedliwej transformacji: transformacja ku neutralności klimatycznej wpłynie na rozwój każdego obszaru bez względu na jego specyfikę. Może to doprowadzić do pogłębienia społecznych dysproporcji, jeśli nie będzie jej towarzyszyć odpowiednie zarządzanie.
4. Powinna to być polityka wspomagająca ukierunkowane terytorialnie rozwiązania: różnorodność terytoriów UE jest cennym atutem.
5. Powinna to być polityka oparta na złotych zasadach, takich jak: wspólne zarządzanie, wzmocnione partnerstwo ze wszystkimi grupami społeczeństwa, zarządzanie wielopoziomowe bazujące na rzeczywistym dialogu między władzami lokalnymi, regionalnymi, krajowymi i instytucjami UE.
6. Powinna to być polityka promująca kulturę zaufania między różnymi szczeblami władzy w Unii Europejskiej.
7. Powinna to być polityka wzmacniająca współpracę terytorialną i wspierająca innowacje terytorialne oraz demokrację.
8. Nie szkodzić spójności”: wszystkie polityki UE muszą służyć wzmocnieniu spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej.
Przeczytaj cały dokument